הידעתם? מחקר רשות התחרות מראה כי לקוחות הבנקים מפסידים עשרות אלפי שקלים בלי למצמץ!

מסלולי המשכנתאות המוצעות לציבור היום, הם מגוונים מאוד ואפילו משוכללים. אם תשאלו את ההורים שלכם מה היה לפני 15-20 שנה, מה היו מציעים הבנקים לגבי משכתנאות. הם אפילו לא יבינו על מה אתם מדברים. ולמה? כי משכנתאות של פעם היו מאוד קונקרטיות ולא מגוונות. לא היו סוגים רבים של מסלולים והמושג תמהיל משכנתא אולי היה קיים אבל אף אחד לא טרח לערוך תמהיל משכנתא שיודעים מראש מה הולך להיות במפרט המשכנתא ממחסור חמור במסלולים שונים…

מתכננים לקחת משכנתא? אל תחשבו שאתם פטורים מעריכת תמהיל משכנתא!

היום, לקוח שבא לבנק ורוצה לקחת משכנתא בלי הכנה מוקדמת מול יועץ משכנתאות ובלי עריכת תמהיל מותאם ליכולות הכלכליות שלו, נחשב לצעד לא חכם בעליל. וכל כך למה? כי היום יש כל כך הרבה מסלולים המוצעים "למכירה", ודילוג על השלב של ייעוץ עם יועץ משכנתאות מומחה יביא בהכרח מסלולים לא אטרקטיבים ולא מעודכנים למה שמוצע היום בשוק.

איך אפשר להוזיל את ריבית המשכנתא?

תוציאו לכם מהראש שבנק זה מקום בו הכל סטטי ומשעמם. הבנק הינו כמו שוק הומה בו לכל אחד יש את האפשרות להתמקח על שלו ולקבל את המוצר- את הכסף, במחיר יותר זול ובתנאים יותר טובים ממה שהרוכל השני ניסה לדחוף לכם.

האם שוק המשכנתאות המשוכלל מפריע לקהל הלווים?

זה כמו להגיד שמכונת הכביסה המשוכללת גורמת לבעליה לכאב ראש. אולי בהתחלה צריך קצת עזרה עד שמתרגלים לשימושים המגוונים המתוכנתים במכונה. מהר מאוד לומדים להנות מן האפשרויות הרבות והנגישות.

מה רצינו לומר? שכל מה שצריך על מנת ליהנות ממשכנתא מוזלת בעלת ריביות "מעניינות" וחדשניות, זה לגשת ליועץ משכנתאות שתחום ההתעסקות שלו זה להצליח לסחוט מכל אחד מהמסלולים את הפרמיה המשתלמת לכם יותר מכל. אחר כך הוא יתכנן אותם בשיטת ההחזר ובתמהיל המשכנתא שמתאים לכיס שלכם. כן, זוהי המשכנתא שלכם… נעים להכיר.

אין קשר בין המצולמים לכתבה

היום הריביות במשק נחשבות ליותר ממצוינות, חוץ מכך, ההקלות של בנק ישראל כפי שוודאי התעדכנתם, נתוני הריביות כתוצאה משנת הקורונה, השכלולים של השנים האחרונות במסלולי המשכנתא, כל אלו ועוד- אמורים להיות על קו מסוים. 

אז אם יש היום אדמה מוכנה לזריעת משכנתאות כל כך משתלמות למה לא כולם רצים למחזר את המשכנתא הישנה שלהם? למה אנשים סומכים על יועץ משכנתאות בבנק בלי לחשוש על הכיס שלהם?

בפועל, מה שקורה זה שאין שקיפות בין מה שמותר על פי בנק ישראל, לבין מה שקורה במשכנתאות בפועל של קהל הלקוחות בארץ.

ודאי אתם שואלים מניין לנו שאין ניצול מספיק של המסלולים האטרקטיביים?

לאחרונה כלכלנים בחירים פרסמו את מה שקורה בשטח והעובדות מאמתות את מה שאמרנו. עבודת המחקר של הכלכלנים מצביעה על כך שרק 44% ניצלו את ההזדמנות לחסוך. בעוד שכל השאר ממשיכים לשלם לבנקים את דמי המשכנתא המופקעים עליה התחייבו בתקופת שגשוג במשק ועליה של ריביות- חבל.

מי מעדכן מתי כדאי למחזר את המשכנתא?

מה שחשוב שתבינו, זה שאף אחד לא יבוא אליכם להזכיר לכם שאתם יכולים לחסוך!

חשוב לזכור כי האינטרס של הבנקים זה להמשיך לגרוף לעצמם את הרווחים כבימים עברו. איך הם יגיעו ליעד הזה? על ידי לקוחות תמימים שלוקחים משכנתא על פי ההצעה של הבנק. וכן בזכות העצלות של האנשים והנטייה ל"חיסכון" בתשלום לייעוץ משכתנתאות בביצוע מחזור משכנתא.

איך מרכיבים משכנתא זולה?

קווים כללים לחיסכון במשכנתא שלכם:

קיצור השנים-

וודאי נהיר לכם כי ככל שהמשכנתא נלקחת לתקופת זמן קצרה יותר, כך הריביות יהיו זולות יותר. לפעמים, קיצור של עוד שנה או שנתיים ממה שלכתחילה תכננתם לקחת, עשוי להוזיל לכם את הריביות במשכנתא. לכן פרט חשוב זה, של בדיקת היכולת שלכם לחיסול המשכנתא כמה שיותר מהר, היא הכרחית. 

השתמשו במחשבון משכנתא ונסו זאת בעצמכם.

גיוס הון עצמי-

הבנק אוהב מאוד פרופורציות. כלומר, אם ההון העצמי שלכם יהיה לפחות חצי מגובה המשכנתא שלכם, הבנק רואה את זה כחוסן כלכלי שלכם ומסכים לבוא לקראתכם בהוזלת הריביות ושיפור התנאים של המשכנתא. אך אם אחוזי ההון העצמי בתמהיל המשכנתא הינם נמוכים ובקושי מגרדים את המינימום, אוטומטית הבנק ייקר לכם את הריביות. 

לכן, שווה לפעמים להמתין עד לצבירה נוספת של הון עצמי, ורק אז להתחיל עם ה"טרנס" של חיפוש אחר דירה, אישור עקרוני חתימת חוזה וכו'. לדרכים לגיוס הון עצמי הקליקו כאן

 ייעוץ משכנתאות- 

אולי כאשר אתם נמצאים בתוך אתר של ייעוץ משכנתאות, זה נשמע לכם קצת יותר מדי אירוני שאנו ממליצים על כך. אך מה לעשות שרק הפיזיוטרפיסט יודע באמת עד כמה חשוב לשבת כל הזמן בתנוחה יציבה שתיטיב עם הגב האומלל שלנו… כך בדיוק במקרה דנן. דווקא אנו, השקועים בכל מאוויינו בעולם המשכנתאות ומכירים מתוך השטח תיקי לקוחות רבים, אנו יכולים לומר לכם כי אין אפשרות לקחת משכנתא ללא יועץ משכנתאות אלא רק דרך פקיד המשכנתאות בבנק מבלי לשלם כסף רב לחינם (על ריביות יקרות, עמלות וכו'). עלות הייעוץ מזערית לעומת החיסכון המתקבל ולכן הפרופורציה נשמרת.

לא מתחייבים על מה שלא יכולים-

כן, חשוב להוריד פרופיל. ובמילים פשוטות יותר, חפשו אחר דירה זולה יותר ממה שמקובל או ממה שחלמתם עד היום.איך עושים את השינוי התפיסתי הזה ומורידים פרופיל? פשוט מאוד: 

שלב א' קודם כל תבדקו את היכולות הכלכליות שלכם להשגת משכנתא זולה על פי שלוש הסעיפים הקודמים. 

שלב ב' הגדירו לעצמכם את מחיר הדירה עליה הגיוני יותר שתקבלו משכנתא אטרקטיבית.

שלב ג' התחילו בחיפושים. רק כך תצליחו לשלוט בעצמכם ולרכוש את הדירה היותר מתאימה לכם ולהכנסות שלכם.

בהצלחה רבה בדרך שלפניכם!!!

אנו במפתח למשכנתאות יבנה נשמח לעזור לכם בכל השלבים עוד הרבה טרום לקיחת המשכנתא. לידיעתכם, חברת המפתח עוסקת בכמה תחומים ביניהם גם בתחום כלכלת המשפחה.  

מרגישים רחוקים מרכישת דירה? אתם מוזמנים לפגישת ייעוץ חינם במחלקת המשכנתאות שלנו ומשם תועברו אל מומחי הכלכלה שלנו, שיעזרו לכם להיחלץ מהקרוסלה המלחיצה של לסגור את החודש ולהגיע למקום הטוב של צבירת נזילות הולמת ובמילים אמיתיות יותר, לעלות על דרך המלך לדירה שלכם. השאירו כאן פרטים לתיאום פגישה עם המומחים שלנו.