יש פתרון למשכנתא המעיקה, פיצול דירות!

לוקחי משכנתאות רבים מתקשים לעמוד בהחזרים החודשיים. מחירי הדירות יקרים מאוד וכמעט שאין אפשרות לאנשים נורמליים  מן השורה (ולא עשירים:) לקנות דירה לבד בלי לקחת הלוואות. גם בפריפריות בהם המחירים זולים יותר, פונים אנשים פשוטים שבקושי הון עצמי מינימלי הם מגרדים. מה עושים? 

מפצלים את הדירה!

רעיון שעד היום העסיק את המשקיעים בדירות, נכנס היום ביתר שאת גם לרוכשי דירות ראשונות,  בפרט לזוגות צעירים. אם עד היום ידענו והכרנו את המושג של פיצול דירות מהתחום המשקיע והעסקי. היום, זה נכנס גם לאנשים שרוצים לרכוש דירה ראשונה. מה הרעיון? זוג צעיר שרוצה לקנות דירה, נניח שהון עצמי יש לו. או שהוא גייס אותו בכוחות ובמאמצים מרובים. אבל מה הלאה? איך הוא ישלם את המשכנתא?

כאן נכנס לתמונה הרעיון של פיצול דירה. אם הזוג הצעיר יקנה דירה קצת יותר גדולה, יפצל אותה ל 2 או 3 יחידות וישכיר אותן. ביחידה אחת הוא יגור ואת הנוספת או את השתיים האחרות הוא ישכיר. דמי השכירות ישלמו את המשכנתא. במשך השנים, כאשר הוא יצטרך בית גדול יותר, הוא יוכל "לשבור" יחידה אחת ולהוסיף אותה לבית שלו.  הרעיון מתאים במיוחד לזוגות צעירים שבשנים הראשונות לא צריכים בית גדול וחבל על שטח ריק ללא שימוש.

איך פיצול הדירה ליחידות יעזור לתשלום המשכנתא?

מדובר בהשקעה כלכלית שיכולה לעזור לטווח הרחוק. אם תתאימו את המשכנתא שלכם בעזרת יועץ משכנתאות מנוסה, לתוכנית הזו, אתם יכולים לחיות חיים רגועים ושלווים מבחינה כלכלית. למה? אם אתם מחלקים את הבית ל 2. בשנים הראשונות תגורו ביחידה  קטנה יחסית. ולאחר מספר שנים תוכלו לשבור את היחידה ולצרף  אותה לבית שלכם, כל עוד שילבתם את הרעיון הזה בבניית תמהיל המשכנתא שלכם. מה זה אומר? תוכלו לשלב בתמהיל המשכנתא מסלולים קצרים וארוכים. בשנים הראשונות תשלמו החזר חודשי גבוה יותר, אז תשכירו את היחידה או היחידות. בשנים המאוחרות יותר, תשלמו החזר חודשי נמוך אותו אתם סוברים שתוכלו לשלם בכוחות עצמכם ואז תוכלו לשבור את היחידה/ות ולקבל דירה גדולה.

מה הייתם עושים אם לא כן?

במקרה רגיל, הייתם קונים דירה קטנה עם סכום ההון העצמי שיש לכם ברשותכם. המשכנתא הייתה גדולה והייתם משלמים אותה בכוחות עצמכם. לאחר כמה שנים, כאשר המשפחה מתרחבת וגדלה, הייתם  נאלצים לעבור דירה. הייתם גוררים את המשכנתא הישנה ומגדילים את המשכנתא הקיימת. 

מה תרוויחו אם תפצלו את הדירה שלכם?

תרוויחו שלא תשלמו משכנתא. או מקסימום תשלמו סכום נמוך מאוד.

ותרוויחו שלאחר מספר שנים, כאשר תשלמו את רב המשכנתא, תוכלו לקבל תוספת שטח לבית שלכם ללא תשלום.

אז קדימה, נתחיל לפצל דירות?

זה לא כל כך פשוט. קודם כל, אתם צריכים בשביל זה הון עצמי גבוה יותר. אם אתם רוצים לפצל את הדירה שלכם ל 2 או ל 3, הדירה לא יכולה להיות דירת 50 מטר. אתם חייבים לקנות דירה גדולה. לא כל אחד מצליח להגיע לזה. גם אם הוא מחליט לקחת על עצמו הלוואות גדולות. 

כמו כן, העלויות כאן הן נוספות ומצטברות. יש צורך לבצע שיפוצים. וכדי לחלק את הדירה תצטרכו לשלם לאדריכל שיתכנן לכם חלוקה חכמה ומנוצלת. השירות הזה יעלה לכם אלפי שקלים ולא מומלץ לוותר עליו. כאשר משפצים, גם אם האינסטלציה טובה ומצב הדירה סביר, מדובר בהוצאה יקרה מאוד. גם אם תחליטו לעשות את המינימום. מה עוד? היחידה צריכה ריהוט ומוצרי חשמל. ועל כל מוצר תשלמו על הובלה והרכבה. 

מהי תגובת הבנקים לפיצול דירות?

הבנק הוא תמיד החבר של החוק. הוא לא רוצה לראות אתכם מרמים את החוק. כאשר הבנק בודק אתכם האם הוא מעוניין לתת לכם משכנתא, הוא דורש מכם להביא שמאי מקרקעין לדירה. כאשר הדירה היא מפוצלת שלא כחוק, ערכה יורד. וכך הנכס שלכם שווה פחות מהמחיר אותו קניתם. לכן, הבנק יסכים לתת לכם פחות כסף למימון הדירה.

כמו כן, הבנק יכול גם לייקר לכם את המשכנתא. הוא יכול לקנוס אתכם בקנס של מאות אלפי שקלים! מאחר שהוא פוחד לתת לכם את ההלוואה. אם תשלמו לו על קנס סכום כסף משמעותי, הבנק יקח את השוחד וישתוק.

אם אתם עומדים לפני לקיחת משכנתא ואתם מתלבטים איך לעשות את הצעד הזה בצורה שתחסוך לכם כמה שיותר כסף, אתם מוזמנים למפתח למשכתנאות יבנה. אנו ניתן לכם שירות מקצועי של יועץ משכנתאות מנוסה שיעזור לכם לחסוך כמה  שיותר כסף בצורה הכדאית הרווחית ביותר לטווח הקרוב והרחוק. 

אני מעוניין לפגוש יועץ משכנתאות לפגישת ייעוץ ראשונית.