ממחזרים משכנתא? הידעתם? הבנקים חייבים לכם!

אם לקחת משכנתא אי פעם, אתם ודאי מכירים את המושג של מחזור משכנתא. כי אם אתם רוצים להתחייב על הלוואה עם לב רגוע ושקט נפשי, ודאי בררתם מה יקרה אם תמהיל המשכנתא לא יתאים לכם ביום מן הימים. ישנה אפשרות לבצע מחזור משכנתא ולשנות את תנאי המשכנתא בצורה שתתאים לכם בתקופה המסוימת הזו.

אם אתם רוצים למחזר את המשכנתא שלקחתם בעבר, זה  הזמן. הריביות עכשיו זולות ותוכלו לקבל מהבנק ריבית פריים ל ⅔ מתמהיל המשכנתא. אבל, חשוב שתדעו שהבנקים חייבים לכם כמה דברים. הכתבה הבאה תעזור לכם לדעת מה אתם יכולים לקבל.

מה חשוב לדעת לפני החתימה הסופית למחזור משכנתא?

לפני שתחתמו על המסמך הסופי על כך שאתם אכן מאשרים את המחזור המתכונן, הבנק צריך לתת לכם דף הסבר על כל המחזור שלכם. במסמך הזה תקבלו את כל המידע על מחזור המשכנתא שאתם מתכננים לבצע. המסמך יכלול את את כל הריביות, המסלולים, העמלות, האם המחזור חיצוני או פנימי, התשלומים הנלווים למחזור. הכל יהיה בצורה ברורה ומפורטת במיוחד. 

אם תרצו במשך התקופה לקבל הסבר מפורט על אחד מפריטי המחזור שביצעתם, תוכלו לבקש מהבנק את דף ההסבר. את המסמך אתם רשאיים לדרוש מהבנק 2 פעמים בשנה. אבל לכאורה גם את זה לא תבקשו.

מהן עמלות פירעון מוקדם?

עמלות פירעון מוקדם אלו עמלות שתשלמו לבנק המבצע את מחזור המשכנתא עבור ביצוע המחזור. מדובר בעמלות יקרות מאוד שעלולות להגיע לסכומים גבוהים של עשרות עד מאות אלפי שקלים. כמובן שזה תלוי במצב הלווה, שלב המשכנתא, המסלולים והריביות. 

אם אתם זכאים לתעודת זכאות, ושילבתם מסלול זכאות בתמהיל המשכנתא שלכם, תדרשו לשלם את העמלות היקרות הללו. זה אחד הבונוסים הגדולים של מסלול זכאות.

האם יש ההבדל בין מחזור המשכנתא לסילוק משכנתא?

יש הבדל גדול בין מחזור משכנתא לבין פירעון מוקדם. אם יש לכם כסף בצד כדי לשלם את ההלוואה, יפה מאוד. אתם פשוט משלמים לבנק את הכסף הזה ומסיימים עם המשכנתא לתמיד.

אבל, הבנק רוצה לקבל על כך פיצויים. הוא לווה לכם כסף עם ריביות מסוימות מתוך מטרה להרוויח עליכם את האחוזים הללו במשך כל שנות ההלוואה. אם אתם מגיעים ביום אחד בהיר ומחזירים את ההלוואה בפעימה אחת, יוצא שלוויתם כסף ולא שילמתם עליו ריבית. לכן, הבנק שרצה לקבל על כך תשלום יגבה מכם עמלות. הוא אמנם יתן את הכסף שאתם מחזירים ללקוח אחר והכסף ימשיך לייצר לו רווחים. אבל, אם היום הריביות זולות יותר מהריביות שהוא יכל להרוויח מכם? הבנק תכנן לקבל עליכם ריביות גבוהות ולבסוף הוא צריך להתפשר ולקבל ריביות נמוכות יותר? לא . הוא לא מוכן לזה. הוא יגבה מכם את ההפרש בין הריבית שהייתה כאשר לקחתם את המשכנתא לבין הריבית העדכנית. כך הבנק לא יפסיד מכך שאתם פורעים את החוב מוקדם.

מה שקורה במחזור משכנתא זה ממש אותו דבר. אמנם כאן אתם רוצים בסך הכל לשנות את תנאי המשכנתא, לפעמים אפילו רק פרט אחד כמו מסלול אחד או משהו אחר, אבל אתם בתכל'ס משנים את תמהיל המשכנתא. אי אפשר לשחק עם הבנקים. אין אפשרות לשנות כל יום משהו אחר בתפריט שנקבע. לכן, אם תרצו לשנות משהו, תצטרכו להחזיר את ההלוואה ולקחת אותה מחדש. ככה מתנהל הבנק. לכן, כאשר תרצו למחזר את המשכנתא, אתם בעצם פורעים את ההלוואה. כך שזה היינו הך. ממש פעולה זהה. בשניהם תדרשו לשלם את העמלות כדי לפצות את הבנק על ההפסדים בריביות.

אנו חברת המפתח למשכנתאות יבנה כאן בשבילכם לכל שאלה בעניין משכנתאות. צוות המומחים שלנו כבר שנים במקצוע וישמחו לסייע גם לכם.

אני רוצה לפגוש יועץ משכנתאות מטעם החברה שיעזור לי לקחת משכנתא או לבצע מחזור בצורה חסכונית.