קונים דירה על הנייר? איך מחשב הקבלן את שטח הדירה?

הידעתם? כאשר תפנו לקנות דירה מקבלן והדירה עדיין בדמיון, הבניין עדיין לא חי ועומד, אתם לא יכולים לדעת איך תצא בסופו של דבר הדירה. כי זה ממש כך. אין לכם אפשרות לדעת איזה גודל תהיה הדירה שאתם משלמים עליה ומזמינים אותה מראש.

למה זה קורה? בשורות הבאות תקבלו את ההסבר לכך.

מה בין דירות למשכורות, שטח בנטו או בברוטו?

אם אתם מתמצאים קצת בדירות ובשטחים אתם ודאי מכירים את המושג של ברוטו ונטו. זה קיים גם במשכורות. בתלוש המשכורת יש את המשכורת הרשומה אבל מנכים ממנה את הביטוח לאומי, פנסיה וכו'. בסופו של דבר הכסף שתקבלו יהיה בסכום שונה ונמוך במעט. כך גם כאן בדירות. יש את השטח הרשום בצורה רשמית בפרוטוקול, בחוזה. ויש את השטח שקיים בסופו של דבר. ובו תגורו תכל'ס.

בבית המשפט עושים לזה סוף!

בית משפט פסק כי על כל קבלן לרשום בחוזה המכירה את שטחי הדירות אותם הוא מוכר גם בנטו וגם בברוטו. אסור לו להתחמק מכך. למה? מכיוון שכאשר קבלן מכין תוכנית בניה, הוא לא יכול לדעת אילו סטיות תהיינה בבניה בפועל. ישנן תקלות טכניות שאי אפשר לצפות אותן מראש. כך שהגיוני מאוד שגם קבלן מנוסה ומסודר יסטה סטיה של ס"מ במהלך הבניה.

מה עושים אם הדירה קטנה מהרשום בחוזה?

אם קניתם דירה על הנייר ובסופו של דבר הדירה קטנה יותר ממה שסוכם, תוכלו לבטל את החוזה. אבל, בדרך כלל  זה כבר לאחר מעשה. מכיוון שכבר הספקתם לשלם מיסים וחבל לכם לשלם אותם שוב לקבלן של דירה אחרת. אבל ברור שזכותכם לבטל את החוזה אם הקבלן לא עמד בדרישות ובמה שחתם.

ישנם מקרים בהם דיירים תבעו את הקבלן וקיבלו על כך פיצויים משמעותיים. אתם לא חייבים להיות כאלו, אבל אתם יכולים. 

סיפור שקרה לפני תקופה. דייר קנה מקבלן דירה על הנייר ובסופו של דבר הדירה היתה קטנה ב 6 מ"ר מהרשום בחוזה. הדייר פנה לבית המשפט בתל אביב ותבע  את הקבלן. הקבלן המסכן ניסה לתרץ את עצמו בטענות שונות. הוא הציע לקונה לבטל את העסקה וכו אבל בסופו של דבר הקבלן נאלץ לשלם  לדייר פיצוי של 107,000 ש"ח. על ההפרש של 6 המטרים שנפלטו. 

אז אם אתם נתקלים במצב כזה, אתם אכן יכולים לתבוע את הקבלן. האם זה יפה? אתם תחליטו. אבל זה אפשרי וקיים. הפיצויים שתקבלו יחושבו על פי ערך הנכס. זאת אומרת, אם הדירה עלתה  מיליון ש"ח ושטחה הוא 100 מטר, תחלקו מיליון ב 100, תקבלו 10,000 ש"ח. כל מטר בדירה כזו שווה 10,000 ש"ח. 

מחפשים עוד מידע? אנו בחברת המפתח למשכנתאות יבנה כאן במיוחד בשבילכם. אנו מתמחים במתן שירות אדיב, מקצועי ואכפתי לאורך כל הדרך. 

אני רוצה לפגוש יועץ משכנתאות שיעזור לי להגיע לדירה משלי.