רוצים להשקיע אבל חוששים ללכת על גדול? מצאתם חבר שמוכן להשקיע יחד אתכם ברכישת דירה משותפת?

בהשקעה עם שותפים ישנם רווחים רבים. לא תדרשו להביא סכום גבוה של הון עצמי, הסיכון מתחלק לשניים. לא תצטרכו לעבור את המסע הזה של משכנתא, עו"ד, חיתומים, בניית תמהיל משכנתא, ריביות ועוד לבד. יש לכם שותף לתוכנית שרוצה בדיוק כמוכם שתצליחו. אבל חוץ מהמעלות שכבר מצאתם ולכן החלטתם ללכת על זה, ישנן כמה נקודות שכדאי שתדעו עוד לפני שתתחילו עם כל הסיפור הזה. זאת המטרה של הכתבה הבאה, לעזור לכם לדעת ולהחליט לקראת מה אתם הולכים. 

ליקטנו עבורכם מספר שאלות בנושא נשאלו על ידי קהל לקוחותנו במהלך התקופה האחרונה. כולן נוגעות בנקודה הזו. רכישת דירה עם שותפים. והמומחים שלנו התנדבו לענות עליהן במתינות ובתשומת לב.

שאלה ראשונה - מס על רכישת דירה כשיש דירה מירושה

אם קיבלנו ירושה אני וחמשת אחי הדירה המכניסה לנו הכנסה קבועה של שכירות. בתקופה הקרובה אנחנו מתכננים לקנות דירה חדשה העולה 2 מיליון ש"ח. רציתי לדעת האם הדירה של הירושה תגרום לי להיות חייב במס הכנסה?

תשובה של המומחים:

התשובה היא כן ולא. מצד אחד, אתם חייבים במס על הדירה החדשה. אבל למרבה הפלא, לא בגלל שיש לכם כבר דירה, מכיוןן שהדירה שקיבלתם בירושה מתחלקת בין 6 אנשים. היא לא נחשבת לדירה שלכם. לכן היא גם לא מחייבת אתכם במס. 

אז למה שתהיו חייבים במס? מכיוון שישנו חוק הקובע כי על דירה יקרה משלמים מס. מהי דירה יקרה? ממחיר של 1.7 ש"ח הדירה נחשבת ליקרה. הדירה שאתם מתכננים לקנות היא דירה יקרה ואתם תשלמו עליה מס. אל תדאגו, תשלמו רק על הפער בין  1.7מיליון לבין 2 מיליון ש"ח. מדובר בכמה עשרות אלפי שקלים. אז טוב ששאלתם, חשוב שתדעו על כך מראש.  

שאלה שניה - מס על רכישת דירה משותפת נוספת

אני רוצה לקנות דירה עם שותף. אין לנו כסף נזיל כדי להביא הון עצמי. אנחנו מתכננים למשכן את הדירות שלנו, וזה יהיה הכסף שנביא לבנק. רצינו לדעת מה עם מס רכישה, זה קשור אלינו?

מה עונים על כך במפתח למשכנתאות?

נדב, יועץ מנוסה מסביר את העניין. באופן עקרוני, כל אדם שקונה דירה בישראל, חייב במס רכישה למדינה. אלא אם כן הוא עומד בתנאים מסוימים אותם קבעה המדינה. אחד התנאים הבסיסיים ביותר הוא, שהדירה הנרכשת היא דירה ראשונה. במקרה שלכם אין הרבה מה להרהר. הדירה היא דירה שניה. לשניכם יש כבר דירה משלכם אותה אתם מתכננים למשכן, נכון? אז זהו. שאתם אכן מחויבים במס רכישה.

אבל, שימו לב בקשר למשכון הדירה שלכם. כאשר ממשכנים דירה כדי להשקיע בדירה שניה, בנק ישראל  מוכן לתת לכם מקסימון 50% מימון. קחו זאת בחשבון. אבל עוד יותר חשוב, בימים הקרובים יכנס לתוקף חוק חדש האוסר למשכן דירה ראשונה עבור בסיס לדירה שניה. אז אם אתם רוצים אכן להשתמש באופציה הזו, מהרו! הזמן אורב לכם.

שאלה אחרונה להיום - דירה משותפת מונעת משכנתא?

אנחנו שלושה אחים. קיבלנו בירושה דירה. רציתי לדעת אם הבנק יעכב אותי מלקבל משכנתא לדירה בשבילי?

תשובה המוחלטת היא:

אין שום סיבה שתקבלו סירוב בגלל השליש של הדירה שברשותכם. אם אתם בעלי עבר בנקאי נקי והבנק מכיר אתכם וחשבון העו"ש שלכם תקין, תוכלו לקבל כמו כל אחד אחר את המשכנתא המיוחלת.

אנו במפתח למשכנתאות יבנה כאן כדי לענות לכם על כל שאלה שתעלה לכם. אנו מתמחים במיוחד בתחום המשכנתאות ונשמח לתת לכם ייעוץ.