כל מה שתרצו לדעת על משכנתא חדשה!

המושג של משכנתא הוא מונח שנכנס בשנים האחרונות והפך לפופולארי ונפוץ במיוחד. אם אתם רוצים לקחת משכנתא ועדיין לא לקחתם משכנתא מעולם, אתם בעצם עומדים לקחת משכנתא חדשה. 

מה זה בכלל משכנתא?

משכנתא זו הלוואה גדולה הנלקחת לטווח ארוך מגוף בנקאי. מדובר בעסקה משמעותית מאוד שעתידה להשפיע לטווח הרחוק על המצב הכלכלי של הלווה.

מה חשוב לדעת במשכנתא חדשה?

קודם כל, אם זו הפעם הראשונה שאתם קונים דירה, אתם זכאים לקבל הלוואה מהבנק עד 75% מערך הנכס. ואתם צריכים להשיג את 25% הנותרים ולשלם אותם למוכר עוד בתחילת הדרך. את המשכנתא תוכלו לפרוס עד 30 שנה ולא יותר. הבנק לא מוכן שתתחייבו על החזר חודשי ככל העולה על רוחכם. הוא  לא רוצה לקחת סיכון שאולי לא תצליחו לעמוד בתשלומים. לכן, הוא יבדוק את המצב הכלכלי שלכם ורק אחר כך יסכים לאשר לכם את ההלוואה ואת גובה ההחזר החודשי. הוא מוכן שתשלמו עד ⅓ מההכנסה הפנויה שלכם. אחרת, הוא חושש שלא תצליחו לשלם את הכסף באופן קבוע.

סוף מעשה במחשבה תחילה. בדרך כלל, כאשר אנשים לוקחים משכנתא, הם במצב כלכלי ומשפחתי מסוים. אין להם שום אפשרות בעולם לדעת מה יהיה איתם בעוד 15 שנה. מה שקורה, בסופו של דבר, לפעמים, אולי נכון  יותר לומר, בדרך כלל, לאחר מספר שנים נוצר צורך דחוף לשנות את תנאי המשכנתא. לפעמים בעקבות התרחבות המשפחה קשה לעמוד בתשלומים ומעונינים לשנות ולהוריד מגובהה ההחזר החודשי. לעיתים להיפך, המשכורת עלתה והעודף גורם לכך שהלווים רוצים לסיים מהר יותר עם המשכנתא. 

בכל אופן, אם רוצים למחזר את המשכנתא, ישנם מסלולים בהם נדרשים לשלם עמלות יקרות העלולות להגיע לעשרות אלפי שקלים, המכונות עמלות פירעון מוקדם. אם תתכננו זאת מראש, תוכלו לשלב נקודות יציאה במשכנתא שלכם וכך בבוא היום תוכלו למחזר את המשכנתא או לפרוע אותה בלי לשלם על כך מחיר יקר.

ישנם מסלולים מומלצים למשכנתא?

לכל מסלול יש את היתרונות שלו. אבל צריך לדעת איך לשלב את מגוון המסלולים בצורה משתלמת. מה שכן, בנק ישראל מגביל אתכם לגבי המסלולים.

חובה על כל משכנתא להכיל מינימום ⅓ מסלול של ריבית קבועה ומקסימום ⅔ ממסלול ריבית פריים.

בכל אופן, לא תמיד כדאי יהיה לשלב את מסלול פריים על רוב המשכנתא, מכיון שמדובר במסלול לא יציב והוא עלול בכל חודש להשתנות. לכן, חשוב להתייעץ עם מומחים בתחום ולא להחליט לבד על תמהיל המשכנתא.

רוצים לקחת משכנתא חסכונית? מעוניינים למצוא גוף מקצועי חסר אינטרסים אישיים שיעזור לכם לקבל את מבוקשכם? 

הכירו את חברת המפתח למשכנתאות יבנה. חברתנו מתמחה במתן שירות אדיב, מקצועי ואמין לכל לווי המשכנתאות בארץ.

אני מעוניין לפגוש יועץ משכנתאות מקצועי בימים הקרובים.