מחיר למשתכן ביבנה

גם אתם מדמיינים את עצמכם בתוך דירה משלכם, אך מגלים עם הזמן שזה נשאר בגדר דמיון בלבד? המחירים גבוהים לכם, ההון העצמי הנדרש לא משתף פעולה עם התקציב המצומק. כאילו כולם עושים יד אחת נגדכם…

יש לכם תקווה, מחיר למשתכן מיועד במיוחד עבורכם.

מחיר למשתכן היא תוכנית ממשלתית שמטרתה לאפשר לאנשים לקנות דירות זולות יותר עם הון עצמי קטן במיוחד.

מה זה מחיר למשתכן? כמה הון עצמי נדרש? האם גם לי זה יעזור? השאלות הן רבות, מוזמנים לצלול איתנו לעמקי תוכנית מחיר למשתכן ולצאת כשהכל ברור ומובן לכם.

בואו נצא לדרך…

כמה אחוזי מימון ניתן לקבל במשכנתא למחיר למשתכן?

אחוז המימון לדירה במחיר למשתכן שונה מאחוזי המימון הרגילים. מהם אחוזי המימון הרגילים אתם שואלים? נערוך סקירה קצרה:

  • אחוזי המימון לדירה ראשונה הם עד 75%.
  • אחוזי המימון למשפרי דיור עומד על 70%, מקסימום.
  • לרוכשי דירה שניה, וכן גם בהלוואה לכל מטרה שהיא, יינתן מימון של עד 50% בלבד.

     

לפי פרוט זה, אחוזי המימון לדירה בפרויקט מחיר למשתכן, הם כמו לדירה ראשונה-75% מימון.

זה נכון, אבל כאן מגיע השינוי לטובת מחיר למשתכן. במחיר למשתכן אחוזי המימון הם לפי ערך הדירה ולא לפי המחיר שאתם משלמים עליה. אחוזי המימון שניתנים הם עד 75% משווי הדירה. התשלום שאתם משלמים על הדירה במחיר למשתכן מסובסד ע"י המדינה וזול משמעותית. ההון העצמי שתידרשו להביא, יכול להגיע ל 100,000 ₪ בלבד, בניגוד להון העצמי שנדרש מרוכשי דירה מקבילה שהוא 250,000 ₪ לפחות, לדירה של מיליון ש"ח.  

המחיר הזה הוא פתח לאנשים רבים שאין להם מספיק הון עצמי, וההון הנדרש כאן מתאים והגיוני להם. כי כאן ישנה אפשרות לקבל גם 90% מימון, ממחיר הדירה, בסופו של דבר.

ונסכם: בתכנית מחיר למשתכן הבנק מאפשר אחוזי מימון המתבססים על  75% מערך הדירה בשוק החופשי.

מי זכאי למענק מחיר למשתכן?

בתוספת למחיר למשתכן יש גם את "מענק המחיר למשתכן", אותו יכול לקבל אדם שקונה דירה באחד

מערי הפריפריה. המענק הוא בסך 40,000 ₪ לדירה בישובים: עפולה, אשקלון, נהריה, אילת, שלומי, חריש, ורכסים. המענק עומד על סך 60,000 ₪ בישובים הבאים: נצרת עילית, מצפה רמון, דימונה, טבריה, ערד, מעלות תרשיחא, מגדל העמק, אופקים, סכנין,  נתיבות, נצרת, חצור הגלילית, ירוחם, קריית שמונה ושדרות. 

מענק זה נפרד, ואינו חלק ממחירה של דירת "מחיר למשתכן". בשנים הקודמות המענק היה מתקבל רק אחרי שסיימו לשלם את ההון העצמי. אבל כיום, החליט המפקח על הבנקים שמענק זה יכול להוות חלק מההון העצמי. 

מהן ההגבלות על מחיר למשתכן?

  1. בכל מקרה, חובה להביא הון עצמי של 100,000 ₪ לפחות.
  2. ערכו של הנכס לא יעלה על 1.8 מיליון ₪. ובמקרה שמחיר הנכס עולה על מחיר זה, הדירה נחשבת כמו דירה רגילה ולא מקבלת אחוזי מימון גבוהים יותר מ75% ממחיר הנכס.     

אין סיכון בלקחת משכנתא של 90% מימון?

שאלה יפה ונכונה. לקחת משכנתא גדולה כל כך, זה אכן סיכון גדול. אבל, שימו לב לכמה דברים:

דבר ראשון, אם אתם מסוגלים להחזיר סכום מסוים, אין זה משנה כמה אחוז הוא מתוך הדירה, האם הוא 90% או 75%. בדירת מחיר למשתכן בהחלט יכול להיות דבר כזה, משום שמחיר הדירה בפועל נמוך יותר משוויה בשוק. לדוגמא: אם יש לכם אפשרות להחזר של 1,000,000 ₪, זה לא משנה אם מחיר הנכס הוא 1.1 מיליון בחוזה הרכישה או שהוא שווה 1.3 מיליון בשוק החופשי. 

דבר שני, ישנם אנשים שיכולים לעמוד בהחזר חודשי גבוה, לעומת זאת, הון עצמי אין להם. לאנשים כאלו 90% מימון זה הפתרון. ולהפך, במקרה שתתקשו לעמוד בתשלומים, ותרצו למכור את הדירה: במשכנתא רגילה שההון העצמי גבוה, תישארו עם כסף ביד. אך כאן, במחיר למשתכן,  במכירת הנכס תישארו ללא דבר.

לסיכום, לפני קניית דירה במחיר למשתכן, יש לבדוק היטב, כי "לא כל הנוצץ זהב הוא" ולא בהכרח מה שטוב לחברכם טוב גם לכם… בגלל שפרויקט "מחיר למשתכן" נראה כל כך קורץ ושווה, היזהרו מטעויות שעלולות לעלות לכם מחיר יקר. אנו מאמינים שבייעוץ נוכל לעזור לכם לבחור את מה שמתאים לכם ולנתונים שלכם. "המפתח למשכנתאות יבנה" נמצאים כאן בשבילכם כדי למנוע ממכם לעשות את הטעויות שיעלו לכם ביוקר. 

איך מתבצעת בחירת דירה במחיר למשתכן?

ישנם שני פרמטרים שחשוב לבדוק: מחיר מטר רבוע, וגודל דירה.

המחיר למטר רבוע מופיע מראש בזמן ההרשמה לפרויקט, אך גודל הדירות אינו ידוע מראש, כי על פי רוב לא מפרסמים קודם מה גודל הדירות. ולא רק זאת אלא שישנם גדלים שונים של דירות, ובשל ההגרלה, מי שיוצא אחרון, בוחר את הדירה אחרון. ואי אפשר לדעת באיזה מקום תצאו בהגרלה, וממילא גם לא תדעו את גודל הדירה שתישאר לכם.

ולכן, לעיתים, קניית הדירה לא תהיה משתלמת עבורכם למרות מחירה הזול ביחס למחירה בשוק, משום שאתם לא יכולים לעמוד בהוצאה גדולה זו. בדקו היטב לפני שאתם מחליטים על דירה כזו, אל תתנו למחיר לבלבל אתכם.

כמה נקודות שחשוב לשים לב אליהם לפני לקיחת משכנתא:

תשלום לקבלן: 

כשמדובר בקניית דירה רגילה, לפעמים ישנה אפשרות לשלם את התשלום מוקדם יותר מהמסוכם מראש. וכך מרוויחים את הריבית העכשווית ומונעים את ההצמדה למדד תשומות הבנייה שעלולה לעלות יקר. במחיר למשתכן הדברים שונים, ועל פי רוב אין אפשרות להקדים את התשלום.

הקבלנים מתחלקים לשלוש:

  1. ישנם קבלנים שלא מאפשרים כלל לשלם מוקדם מהמסוכם.
  2. יש גם קבלנים המאפשרים לשלם מוקדם מהמסוכם, אך דורשים הצמדה למדד. כך מרוויחים רק את הריבית העכשווית.
  1. קיימים קבלנים המאפשרים תשלום מוקדם.

בנק: 

על פי רוב, תידרשו להביא את ההון העצמי לפני שאתם לוקחים את המשכנתא. ישנה אופציה שתוכלו לבקש לקבל את המשכנתא לפני ההון העצמי וייתכן שיאשרו לכם. כמובן שתדרשו להציג הוכחה שהכסף קיים.

אישור עקרוני:

בתחילת כל תהליך ללקיחת משכנתא, עליכם להביא מהבנק אישור עקרוני. 

לרוב, במחיר למשתכן העניינים מתגלגלים במהירות ואין כמעט זמן בין מועד ההודעה לבין חתימת החוזה. לכן, כדי שתדאגו לקבל את האישור לפני שאתם מחליטים על הדירה ורוכשים אותה.         

שכירות: 

ככל הנראה, תאלצו לשלם גם שכירות וגם משכנתא בזמן הבניה. בדקו שהמצב הכלכלי מאפשר לכם לשלם זאת. אם לא, קחו הלוואת גרייס, כך תתחילו לשלם את המשכנתא רק לאחר תשלומי השכירות.

משא ומתן: 

הורדת ריביות המשכנתא במשכנתא למחיר למשתכן מורכבת. ולכן עצתנו, פנו לקבל מאיתנו ייעוץ מקצועי שיעשה בשבילכם את העבודה. 

זכאות משכנתא:

תעודת זכאות היא תעודה המאפשרת תנאי משכנתא נוחים יותר. לרוב, מי שזוכה במחיר למשתכן זכאי גם לתעודת זכאות. ומדוע חשוב שתדעו זאת עכשיו? התהליך לוקח זמן, בדרך כלל בין שבוע לשלושה שבועות כדאי שבזמן הזכייה יהיה לכם כבר את האישור, כדי שתוכלו להתקדם הלאה.

אנו "המפתח למשכנתאות יבנה" כאן בשבילכם. בזכות הניסיון הרב שלנו והמומחיות שאין לה מתחרים, נוכל לתת לכם את המענה למשכנתא המותאמת לכיס שלכם.                                                     

 אנו נצעד איתכם יד ביד מתוך אמינות ומסירות. ואתם תצאו עם המשכנתא הטובה ביותר בשבילכם. השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.