הכל על תהליך לקיחת משכנתא

מעוניינים לקבל משכנתא ולא יודעים איך? כאשר עומדים לפני תהליך לקיחת משכנתא ניצבים מול שאלות ומושגים מבלבלים ולא מובנים. אנו בחברת המפתח למשכנתאות אוהבים לסייע בתהליך לקיחת משכנתא. כאן תקבלו הדרכה שלב אחרי שלב, מה צריך לעשות כדי לקבל משכנתא. בואו לעשות סדר בראש! 

פרטים אישיים

בכדי לקבל משכנתא הבנק ידרוש מכם כמה נתונים:

צילום ספח תעודת זהות: הבנק רוצה להכיר אתכם ואת עברכם הכלכלי ולראות שהכל תקין ללא חריגות.

ע"י תעודת הזהות שלכם אפשר לראות את דו"ח חיווי האשראי שלכם ולוודא שהכל בסדר.

תלושי המשכורת של 3 החודשים האחרונים: הבנק רוצה לראות שאכן המשכורת שלכם מתאימה ללקיחת ההלוואה שברצונכם לקחת. הוא רוצה לדעת שאתם מסוגלים להוציא כל חודש את סכום ההחזר, ללא פגיעה בהוצאות השוטפות. 

עו"ש של 3 החודשים האחרונים: הבנק בודק את ההתנהלות הכלכלית שלכם בחודשים האחרונים, בכדי לראות שאתם מתנהלים נכון וללא מינוסים, החזרים וכו'. 

כל זאת כדי לדעת שגובה ההחזר החודשי לא עולה על יכולת ההחזר שלכם. 

אישור עקרוני

אחרי שהבנק אישר את הנתונים וקבע שאתם רשאים לקבל את המשכנתא, הוא מנפיק עבורכם אישור שנקרא "אישור עקרוני".

אישור זה הוא ללא התחייבות מצד הבנק. הוא לא מבטיח שבסופו של דבר, אכן תקבלו את המשכנתא, והוא גם ללא התחייבות מצדכם לקחת את המשכנתא דווקא מבנק זה. אישור זה משמעותו "בעיקרון"- בעיקרון הבנק מסכים לתת לכם את ההלוואה לפי הנתונים שראה.

פרטי הנכס

לאחר קבלת האישור, תדרשו להגיש לבנק את נסח הטאבו של הנכס שלכם. מסמך זה נותן לבנק מידע על הנכס כמו, האם רשום עליו הערת אזהרה, מי רשום כבעליו של הנכס והאם הנתונים הרשומים תואמים את הנכס בפועל וכדו'. 

חתימת חוזה

הבנק כבר מכיר אתכם ואת הנכס שלכם. רק אחרי שיש לכם אישור עקרוני אתם יכולים להמשיך בתהליך ולחתום על חוזה לרכישת הדירה שלכם. שימו לב! בלי אישור עקרוני אל תחתמו על חוזה! חתימה על חוזה מבלי שיש אישור עקרוני מגדילה את הסיכוי להפרת חוזה. חבל! אל תתחייבו על דירה לפני שאתם יודעים שיש בנק שמוכן לתת לכם משכנתא.

הרכבת תמהיל משכנתא

שלב הרכבת תמהיל המשכנתא הוא שלב קריטי. כשבונים תמהיל משכנתא מתכננים את העתיד הכלכלי. זה הזמן לבדוק איזה מסלול משכנתא מתאים לצרכים שלכם, מה לשלב וכמה. בשלב זה חשוב להתמקח עם הבנקים לקבלת הוזלה במחיר הריביות. 

רוצים לקבל חיסכון במשכנתא שלכם? לא כאן המקום! בשלב בניית תמהיל המשכנתא חשוב להיעזר ביועץ משכנתאות מומחה. מתכנני המשכנתאות של חברת המפתח למשכנתאות יבנה, ידעו לתכנן לכם את תמהיל המשכנתא בצורה המשתלמת ביותר עבורכם.

השלמת הבטחונות החסרים

לאחר כל  החתימות והאישורים, הבנק צריך לבטח את עצמו שההלוואה שנתן לכם תחזור אליו בכל מקרה. ולכן, תידרשו לבטח את הנכס, את עצמכם (ביטוח מבנה וביטוח חיים). וכמובן, למשכן את ביתכם לבנק, הליך שנעשה ע"י רישום הערת אזהרה  בטאבו.

הערת אזהרה משמעותה: הערה הנרשמת בפרטי הנכס והיא מעדכנת שהנכס משועבד לבנק עד שיסיים הלקוח לשלם את ההלוואה.

את המסמכים המוכיחים שביצעתם את הבטחונות בצורה תקינה ונכונה, תידרשו להביא לבנק. הבנק מוודא שהבטחונות נעשו כראוי, אם לא, תידרשו לתקנם.

כעת מגיע השלב האחרון והמיוחל ושטרות המשכנתא בדרך אליכם.